Dekoracje na komunijny stół

Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych dni w życiu naszego dorastającego dziecka. To właśnie wtedy po raz pierwszy przyjmuje skrytego w hostii Chrystusa do swojego serca. Dla młodego człowieka najważniejszy jest duchowy wymiar tych dwudziestu czterech godzin. Tradycją stało się jednak, że po każdej komunijnej mszy przychodzi czas na przyjęcie. W zależności od zamożności opiekunów może to być jedynie skromne spotkanie lub jego zupełne przeciwieństwo. Jedno jest pewne : komunia bez przyjęcia to złamanie tradycji.

Wiadomo, że sercem każdego przyjęcia jest stół. Nie inaczej jest w przypadku komunijnej uroczystości. Oczywiste jest więc, że musi on otrzymać specjalny, odświętny wystrój. Nawet najzwyklejszy stół musi na ten jeden dzień wyglądać unikatowo. Jak tego dokonać?

Pierwszym krokiem jest wybranie koloru dekoracji. Niezaprzeczalnie króluje kolor niewinności czyli biel. To zadanie było bajecznie ładne. Teraz czas na nieco trudniejsze. Musimy bowiem zdecydować jaki motyw będzie przewodził wśród dekoracji, mianowicie czy będzie to na przykład kielich czy aniołek. Jego wybór będzie uzależniony przede wszystkim od upodobań konkretnych osób. Najważniejsze, aby nie była to decyzja jedynie rodziców. Przecież gwiazdą tego dnia jest młoda osoba przyjmująca po raz pierwszy Boskie Ciało. Dlatego trzeba uwzględnić jego zdanie w kwestii wyboru dekoracji stołu. Nie oznacza to jednak, że trzeba bezkrytycznie spełniać wszelkie jego prośby. Trzeba pójść na kompromis ze swoją pociechą. To ona powinna mieć decydujący głos przy wyborze przewodniego tematu, my zaś wykorzystując nasze doświadczenie musimy stworzyć dekorację, która będzie piękna i w dobrym guście.

Wybranie przewodniego tematu to jednak nie koniec. Każdy bowiem z nich musi zawierać pewne obowiązkowe elementy. Czy właściwie jakie?
Przede wszystkim obrus. Nie musi on być śnieżnobiały, jeśli nasza pociecha jest miłośniczką na przykład różu, możemy wybrać nakrycie stołu w jego pastelowym odcieniu. Kolejny element jest z pewnością dla wszystkich oczywiste, chodzi mianowicie o obiadową zastawę. Co jeszcze dobrze postawić na komunijnym stole? Z pewnością doskonale dopełniać całości wystroju będą wazony z kwiatami. To jakie one będą zależy od indywidualnych upodobań. Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że najlepiej będą się prezentowały delikatne, białe kwiaty. Nie oznacza to oczywiście, że na tym kończy się wystrój stroju. Można dodatkowo postawić na przykład na komunijne dekoracje ze styropianu.